Az óriási szerverközpontok számítógépei hatalmas mennyiségű hőt termelnek. Eddig senkinek sem jutott eszébe hasznosítani ezt az értékes energiát, ám most egy leleményes „Bitcoin-bányász” üvegházat létesített az egyik komputerterméből.
Egy hajdani autómúzeum második emeletén 30 számítógép dolgozgat csendesen a kanadai Winnipegben. Bitcoint bányásznak, amiről egy közönséges halandónak nem sok sejtése van, ám azt mindenki gondolhatja, hogy a szűk helyiségben összezsúfolt komputerek hatalmas hőt fejlesztenek. Ezt használta ki leleményesen a tulajdonos, aki lényegében üvegházat alakított ki az épület többi részében.
A kellemes, egyenletes melegben saláta és bazsalikom nevelkedik. A vizet egy szivattyú biztosítja számukra, amely az első emeleten lévő óriási tartály feleslegét is a növényekhez pumpálja. A tartályban körülbelül 800 tavi szaibling úszkál, ezek Európától Grönlandon át Észak-Amerikáig sokfelé megtalálhatók a hideg vizű, oxigéndús tavakban. Az általuk elhasznált víz tápanyagokban gazdag, így ideális a növények számára.
Az épület gazdája Bruce Hardy, aki egy szoftvercég tulajdonosaként már két éve van benne a Bitcoin-bányászatban. Korábban rengeteget fizetett a légkondicionálók által felhasznált áramért, de aztán rájött, hogy okosabban is fel lehetne használni a számítógépek által termelt hőt. Az ügyes és fenntartható megoldás iránt már Ausztráliából és Kínából is komoly érdeklődés mutatkozik.
A kriptopénznek nevezett Bitcoint komoly tőkével rendelkező befektetők állítják elő, akik óriási szerverközpontokat alakítanak ki, és bonyolult műveletek révén hozzák létre („bányásszák”) a fizetőeszközt. Nemrégiben nagy pontosságú becslést végeztek arra vonatkozóan, mennyi áramot használnak el globálisan erre a tevékenységre. Az eredmény megdöbbentő: a Bitcoin-bányászok a világ teljes energiaigényének 0,13 százalékát fogyasztják el, ami például Magyarországét is felülmúlja, és éves szinten eléri az 1,5 milliárd dollárt.