Kit érdekelnek a gyümölcsökön, zöldségeken lévő fényes és színes matricák? Jó lenne, ha minél többeket, mert a címkék nemcsak a származási helyről árulkodnak, de esetleg arról is, hogy génmódosított élelmiszerről van szó.
A gyümölcsökre, zöldségekre ragasztott aprócska címkéket a vásárlók általában figyelmen kívül szokták hagyni. Ez érthető, hiszen néha csak a származási helyet jelölik, ám izgalmasabb a dolog, ha úgynevezett PLU-kód található rajtuk. A négy- vagy ötjegyű számok rengeteg dolgot elárulnak a termékről, ha például 3-mal vagy 4-gyel kezdődnek, akkor hagyományosan termesztett, nem minősített élelmiszerről van szó.
Kényesebb a helyzet, ha az ötjegyű számsor 8-cal kezdődik, mert az genetikailag módosított termékre utal, míg a 9-es biogyümölcsre vagy -zöldségre. A jelzések elsősorban a szállítók és kereskedők tájékozódását segítik, de nem árt, ha a fogyasztók is odafigyelnek rájuk.
Érdemes néhány szót szólni magukról a címkékről is, amelyekről – tévesen – azt terjedt el, hogy ehető anyagból készülnek. Valójában csak annyi az előírás velük szemben, hogy nem okozhatnak egészségkárosodást, ha véletlenül lenyeljük őket, de direkt fogyasztásra nem ajánlják.
Bármennyire apró matricáról is van szó, a nagyüzemi komposztálás során problémát okozhatnak. Ha rajta hagyjuk a héjon (például egy banán esetében), akkor a kukánkból a feldolgozási láncba kerülve beszennyezik a komposztot, ezért érdemes fogyasztás előtt minden gyümölcsről, zöldségről leszedni.