Miközben a magyar falvakban lassan már a kiskerteket is ugaron hagyják, és inkább megveszik azt a pár kiló zöldséget a Tescóban, addig a homokkal borított arab országokban minden talpalatnyi földet megbecsülnek. Az új jelszó: vertikális farm.
A vertikális farm lényegében egy ultramodern üvegház, amelyet a helytakarékosság miatt a kisebbik oldalára állítottak. A dubaji kormányzat a közelmúltban adott engedélyt 12 ilyen létesítmény felépítésére, amelyek tehát egyáltalán nem fognak kilógni a felhőkarcolók által dominált városképből.
A klímaváltozással és környezetvédelemmel foglalkozó dubaji minisztérium 7600 négyzetméternyi területet bocsát a kivitelező Shalimar Biotech Industries rendelkezésére. A beruházás során automata öntözőrendszereket, sótalanító berendezéseket, légkondicionálókat, energiatakarékos LED-világítást alkalmaznak majd, így a 12 vertikális farm meglepően kis energiaráfordítással termel majd élelmiszert.
A hidropónikus növénytermesztést alkalmazó farmok körülbelül 350 hektárnyi szántóföldnek megfelelő kapacitással bírnak majd együttesen. Nagy előnyük, hogy 2700 kg vegyszermentes, friss zöldséggel lesznek képesek ellátni nap mint nap a városlakókat, és mindezt 99 százalékkal alacsonyabb vízfogyasztás mellett. A hidropónia gyorsabb növekedést tesz lehetővé, és a talajt sem „pocsékolja”, hiszen a növények speciális kőzetgyapot tápközegben fejlődnek.
A vertikális farmok előnyeit a világ egyéb tájain is felismerték, az amerikai kaszinóvárosban, Las Vegasban például a kínai hátterű Oasis Biotech épít majd efféle üvegházat. A 2 hektáros farm az eddigi legnagyobb lesz az USA-ban, és elsősorban leveles zöldségeket, bébirépát, epret termesztenek majd benne. A helyválasztás nem véletlen, hiszen Las Vegas is sivatagi környezetben fekszik, és bő 2 millió lakosa mellett évente 42 millió látogatót fogad, akiket valahogy élelmezni kell.